Košík je prázdný

Fandíme náušnicím neškodícím kůži

35 nadšených zaměstnanců firmy Blomdahl má za to, že rčení „trpět pro krásu“ je poněkud hloupé.

„Proč byste měli riskovat své zdraví kvůli kráse? Všichni by mohli nosit krásné šperky bez obav z alergií, např. na nikl. Proto naše šperky budou vždy stejně krásné jako bezpečné.“

To jsou slova Karla Blomdahla, zakladatele firmy Blomdahl Medical, švédské společnosti, která navrhuje a vyrábí bezpečné náušnice a nástroje pro provedení ušního a nosního piercingu.

Výroba krásných šperků je složité umění.Výroba krásných šperků, které berou v úvahu zdraví svého nositele je ještě složitější.

„Někdy se zdá, jako bychom dělali zázraky“ říká Karl Blomdahl.

V roce 1985 začal Karl pracovat se svým otcem, Larsem Blomdahlem, v malé rodinné firmě v Halmstadu. Jejich inovace pramenily částečně z Larsova zdravotnického vzdělání a částečně ze dvou zdravotnických strašáků té doby; alergie na nikl a HIV.

U kuchyňského stolu vyvíjeli první piercingové náušnice z čistého lékařského plastu, které by vyloučily vznik alergie na nikl.

Ale alergie na nikl nebylo jediné nebezpečí, kterému byli vystaveni všichni, kdo si nechali v 80. letech provádět piercing. Lars a Karl viděli v existujícícch piercingových technikách mnoho nedostatků a uvědomili si, že musí být způsob, jak zabránit šíření krevních infekcí jako HIV a hepatitida B.

Po vzoru zdravotnického průmyslu začali vyvíjet novou, bezpečnou a hygienickou techniku ušního piercingu; lékařský piercing Blomdahl.

Blomdahl přišel jako první na světě se sterilní kazetou obsahující sterilní piercingovou náušnici a pojistku.

“Vždy jsme byli tvořiví a snažili jsme se předběhnout dobu. Někdy až příliš,“ říká Karl.

Od samého počátku kladla firma Blomdahl důraz na eleganci a bezpečnost.

Náušnice mají být krásné, ale zároveň „přátelské“ ke kůži a zdraví toho, kdo je nosí. To vyžaduje náročný vývoj produktů, přesnost a nezávislou kontrolu kvality.

„Ne každý uspěje, proto pak končí s principem bezpečnosti ke kůži, aby udržel náklady co nejníže. Tohle my nikdy neuděláme,“ říká Karl.

Blomdahl vždy trvá na vysokých standardech, které vyžadují současné právní předpisy. Například se rozhodl záskat certifikát pro výrobu zdravotnických prostředků podle normy ISO 13485, i když z právního hlediska to nebylo zapotřebí.

Za pomoci dermatologů z fakultní nemocnice Skane ve švédském Malmö, má Blomdahl nejnovější informace o různých materiálech a má náskok před právními předpisy o ochraně zdraví spotřebitelů.

Vedle niklu a jiných látek, které mohou zůsobit kontaktní alergii, se zcela vyhýbá používání toxických a karcinogenních látek, jako jsou kadmium, formaldehyd, ftaláty a bisphenol A (BPA). Proto jsou náušnice Blomdahl dnes vyráběny z pečlivě vybraného plastu a titanu lékařské kvality.

Pro uplatňování Blomdahlových náročných požadavků je nezbytné mít správné lidi na správném místě.

Rodinná firma má 35 zaměstnanců, z nichž každý přináší své individuální znalosti a motivaci.

„Máme rádi krásné šperky a jsme hrdi na to, že je vyrábíme jinak. Neustále máme na paměti zákazníka, který může díky nám bez potíží nosit náušnice,“ říká Nina Andersson, odpovědná za design a vývoj produktů.

Zaměstnanci jsou převážně ženy, z nichž většina má děti a/nebo trpí alergií na nikl. Celá cílová skupina zákazníků firmy Blomdahl má tak ve firmě zastoupení. Při testování nových nápadů a modelů náušnic tak zaměstnanci a jejich rodiny mohou poskytnout zpětnou vazbu.

„Naše děti a naši teenageři jsou našimi nejtvrdšími kritiky, a tak nás nejvíc potěší, když se jim naše návrhy líbí,“ říká Nina.

Design firmy Blomdahl je klasický i stylový. Modelová řada sahá od malých elegantních perliček a kamínků až po hravé tvary jako jsou srdíčka a květinky. Bez ohledu na tvar a barvu, všechny součásti, které přicházejí do styku s kůží, musí být pro kůži zaručeně neškodné. To vyžaduje mnoho ruční práce a přesnosti. Například pokovování - zlaté, stříbrné nebo černé - je nanášeno pouze na části náušnice, které nepřicházejí do přímého kontaktu s kůží.

„Ve světě šperků je to ojedinělé. A je to rovněž velmi nákladné. Ale stále vycházíme z přesvědčení, že naše práce je důležitá a má velký vliv na zdraví mnoha lidí v současnosti i v budoucnu,“ říká Karl Blomdahl.